"Wieś znana przynajmniej od 1298 r. Własność rodziny Niepruszewskich, Górków, w XVII wieku Bilińskich, w XVIII Rozbickich, Boguckich, Krzyckich, od 1870 do II wojny światowej książąt von Reuss (majorat). Majątek przejęty za długi przez rząd pruski. W okresie międzywojennym własność skarbu państwa, zarządzana przez Stanisława Medyńskiego.
Pałac eklektyczny zbudowany po 1870 r. dla księcia Henryka von Reussa. Pałac-willa wysoko podpiwniczony z dwoma kondygnacjami. Nakryty płaskim dachem ze świetlikiem umieszczonym nad centralnym hallem. Elewacja frontowa z trzyosiowym ryzalitem, w którym zlokalizowano główne wejście do wnętrza. Wejście główne poprzedzone portykiem z kolumnami. W elewacji ogrodowej taras.W sąsiedztwie pałacu zespół zrujnowanych zabudowań folwarcznych z XIX/XX w.
Pałac stanowi własność prywatną, jest obecnie opuszczony i zaniedbany, stopniowo ulega dewastacji."
Uzupełniając powyższy opis... zabudowania folwarczne praktycznie nie istnieją, zostały zrównane z ziemią, wycięto również setki starych drzew. Na mnie osobiście największe wrażenie wywarł ten artykuł Niepruszewo w rękach prokuratora ...polecam.
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska
Świetne zdjęcia, uwielbiam opuszczone obiekty.
OdpowiedzUsuńDziękuję :), też "ukochałam" te miejsca, pozdrawiam :)
UsuńŁadnie i wykorzystałaś "rybie oko" do architektury. Ciekawe zdjęcia i opis
OdpowiedzUsuńDziękuję, lubię ten obiektyw i cenię jego możliwości, pozdrawiam :)
UsuńNa Twoich zdjęciach widać dawne piękno tych wszystkich zapomnianych cennych obiektów. Na żywo czasem wyglądają na dużo bardziej zapuszczone:(
OdpowiedzUsuńNiektóre z nich faktycznie są bardzo zapuszczone, były takie w których zanim zaczęłam wykonywać zdjęcia to sprzątałam wynosząc śmieci, butelki, puszki... Nie zmienia to jednak faktu, że one są na swój sposób piękne, uwielbiam te miejsca, ich klimat :). Dzięki wielkie za odwiedziny i opinię, pozdrawiam :)
UsuńJa też uwielbiam takie miejsca, kiedyś przez kilka miesięcy metodycznie (z mapą i informacjami z urzędów gminy, żeby niczego nie ominąć) zwiedziłam wszystkie dworki, dwory, pałace, zamki i czasem tylko to co z nich zostało w części woj. zachodniopomorskiego. :) widziałam bardzo różny stan, to dosyć zróznicowane województwo, nad morzem obiekty odrestaurowane a im dalej od morza tym większe zapuszczenie. Szkoda, że nie miałam wtedy apartu cyfrowego, tylko analogowy, a do tego nie myślałam, żeby je dokumentować, bardziej miałam ambicję po prostu zobaczyć wszystko co jeszcze przetrwało:)
UsuńMoże zatem warto wrócić teraz z aparatem i zapamiętać to, co zostało... Świetnie dokumentujesz :). Nie miałam okazji odwiedzić tych miejsc w województwie zachodniopomorskim, z wielu powodów krążę pod Dolnym Śląsku ale wierzę głęboko, że przyjdzie moment gdy również tam będzie mi dane się udać :)
UsuńPrzykre jest obserwować jak tak piękne miejsce niszczeje !!! Niemiec o to dbał !!! a Polak zdewastował i zapomniał Przykre.
OdpowiedzUsuńW przypadku tego konkretnego pałacu sytuacja uległa zmianie na lepsze,aktualnie dzieje się tam remont...
UsuńGenialne miejsce, no chciałbym kiedyś tam pojechać. Wzięłabym przyjaciółkę ze sobą, ona to ma bzika na punkcie takich miejsc. :) Zdjęcia są no zachwycające. Każde zdjęcia, jakie widzę na Twoim blogu, mnie zachwyca. :) Inspirujesz! <3
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki :) Z tego co mi wiadomo już blisko dwa lata temu ruszył tam konkretny remont, tak więc obawiam się, że wejście na teren będzie mocno utrudnione o ile nie niemożliwe. Pałac jest własnością prywatną tak więc zawsze można próbować skontaktować się i dogadać z Właścicielem :)
UsuńWspaniałe są takie miejsca... Jest w nich dusza specyficzna. Cudnie fotografujesz Wiolu. Kocham zamki pałace dwory. Mam bzika na tym punkcie więc dobrze trafiłam.
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Ten konkretny pałac miał trochę szczęścia, wiem że zaczął się remont tak więc chcę wierzyć, że to miejsce można uznać za uratowane :)
Usuń