piątek, 25 sierpnia 2017

Wiszące tory w Jerzmanicach Zdroju


Tory wiszące nad rzeką Kaczawą, która zmieniła swoje koryto po wezbraniu w 2007 roku (tym samym podmywając je), to fragment linii 284. Rozpoczyna się ona w Legnicy, a kończy w Mirsku, 10 kilometrów od granicy polsko-czeskiej, choć kiedyś dotrzeć nią można było niemal pod same słupki graniczne. Obecnie tylko część całej linii, pomiędzy Legnicą a Jerzmanicami Zdrojem jest przejezdna, pozostałe odcinki zostały fizycznie rozebrane, bądź pozostają nieczynne.

Z artykułu na stronie Rynek Kolejowy wynika, że samorządowcy z kilku gmin chcą starać się o pieniądze na remont linii 284 z Legnicy do Lwówka Śląskiego (tory wiszą dokładnie w połowie tego odcinka)... Na stronach Wikipedii natomiast dowiadujemy się, że interesujący nas odcinek do użytku oddano w roku 1896, ostatecznie z ruchu wyłączono w roku 1992. 
Miejsce to odwiedziłam w zeszłym roku zachęcona wpisem na stronie Turystyka Niekonwencjonalna, muszę przyznać że robi wrażenie aczkolwiek jednocześnie stanowi zagrożenie, most oraz tory są w coraz gorszym stanie, tym bardziej cieszy fakt, że być może zostaną zabezpieczone. 10 komentarzy:

 1. Niesamowite miejsce. Byłem nad Kaczawą w Legnicy i wydawała się szeroką, ale raczej płytką i spokojną rzeką. Nie do pomyślenia, że zmieniła się w taki żywioł. Bardzo fajne zdjęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze polecam, warto się wybrać i zobaczyć osobiście, najlepiej późniejszą jesienią gdy wszechobecnej zieleni jest mniej aniżeli w chwili gdy ja tam byłam ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe miejsce - most jest piękny, mam nadzieję że remont dojdzie do skutku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również chcę wierzyć, że remont stanie się faktem. Co prawda miejsce wówczas nie będzie już tak turystycznie atrakcyjne ale bezpieczne i użyteczne :)

   Usuń
 3. Dziwne, że jeszcze nie rozkradzione do końca. Póki co stanowi ciekawe kadry dla fotografii reportażowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc trochę trudno byłoby je rozebrać i wywieźć aczkolwiek nie takie rzeczy padały łupem złodziei. Teraz być może ponownie zostaną włączone do ruchu :)

   Usuń
 4. Do mostów - szczególnie tych kolejowych mam sentyment. Zadziwiające, że te torowisko tak po prostu "wisi" i nikt nic z tym od 10 lat nic nie zrobił ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mosty zawsze naj... tutaj pełna zgoda ;) Rzeczywiście trudno uwierzyć, że przez tak długi okres czasu nikt sprawą się nie interesował, nie interweniował. Z jednej strony dobrze by ponownie zaczęły funkcjonować zgodnie z ich przeznaczeniem, z drugiej... gdyby je tak odpowiednio zabezpieczyć w takiej "wiszącej" formie to mogłyby stać się niezłą atrakcją regionu ;)

   Usuń
 5. Mieszkam w Jerzmanicach od urodzenia, tu się nic nie zmienia w takich kwestiach. Zapraszam na Wikipedię https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzmanice-Zdr%C3%B3j :) Można sobie poczytać co nieco o wiosce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba wierzyć, że tym razem może jednak coś się ruszy i tory oraz most zostaną zabezpieczone, nadzieja umiera ostatnia ;) Pozdrawiam :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.