wtorek, 11 października 2016

Pałac w Karczewie


"Na mapie wielkopolskich majątków ziemskich znajduje się Karczewo w gminie Kamieniec. Majątek ten na przełomie XVIII i XIX w. należał do Mielżyńskich, w połowie XIX do Chłapowskich, a od 1896 r. jego właścicielami zostali Kęszyccy. Ci ostatni gospodarowali tu do 1939 r. Centrum dóbr mieściło się w samym Karczewie. Tutaj w otoczeniu parku Mikołaj Mielżyński wzniósł parterowy, klasycystyczny dwór. 

Jego budowa miała miejsce w latach 1805-1811. W tej formie pałac przetrwał do początków XX w. W 1908 r. ówczesny właściciel majątku Józef Kęszycki rozpoczął jego przebudowę. Opracowanie projektu zlecił znanemu w Wielkopolsce architektowi Rogerowi Sławskiemu. W wyniku przebudowy powstał duży, reprezentacyjny pałac o neobarkowym charakterze. Budynek podwyższono o piętro, które nakrył wysoki, czterospadowy dach. Po bokach dobudowane zostały dwa skrzydła zwieńczone dla odmiany mansardowymi dachami. W prawym narożniku znalazła się wieża z wysokim, stożkowym hełmem. Fasadę z pseudoryzalitem ozdobionym pilastrami zwieńczył tympanon z kartuszem herbowym Kęszyckich.Pałac, znacjonalizowany po wojnie, został poważnie zdewastowany. Niemniej warto zawitać do Karczewa, aby go zobaczyć."
Szukając informacji na temat pałacu wpadłam między innymi na takie archiwalne już ogłoszenie . Na miejscu dowiedziałam się, że rzeczywiście wystawiony jest na sprzedaż, od siebie dodać mogę jedynie że pałac jest naprawdę w dobrym stanie. Remont o którym wspomniano w ogłoszeniu został przerwany (wieść lokalna niesie, że zadecydowały o tym sprawy finansowe), niemniej w moim odczuciu warto w niego zainwestować. Umiejscowienie oraz aktualna kondycja obiektu są na pewno jego atutami.
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

8 komentarzy:

 1. Piękny, chociaż wymaga jeszcze sporo pracy, wyobrażam sobie jak mógł wyglądać w czasach świetności...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorąc pod uwagę fakt, że był taki czas gdy na parterze mieściło się przedszkole, natomiast na piętrze urządzono mieszkania... wnętrze pałacu w latach tej świetności na pewno prezentowało się dużo bardziej pałacowo aniżeli dzisiaj...

   Usuń
 2. Piękny pałacyk :) Dziwnie tak bez zarwanego dachu i podłóg - nic tylko brać - tylko wieżyczka trudna do umeblowania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście miła odmiana, jadąc tam nie spodziewałam się zastać go w tak dobrej kondycji, oby więcej takich niespodzianek :)

   Usuń
 3. Przepiękne to miejce i świetnie przedstawione. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miejsce z pozoru wydawało się mało atrakcyjne a jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło :)

   Usuń
 4. O, właśnie dzisiaj, w trakcie oglądania Sherlocka, stwierdziliśmy, że koniecznie potrzebna nam jest taka posiadłość - na moje coraz większe donice z coraz wyższymi kwiatami i lubego kolejne motóry :D Tylko nie wiem, który bank by mi takiego kredytu udzielił... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heee :D Pałacyk wart grzechu, naprawdę w niezłym stanie ale tak czy inaczej wymaga sporego wkładu :) Do banku to trzeba by było uzbrojonym iść co by taki kredyt chcieli dać ;)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.