wtorek, 10 lutego 2015

Zespół pałacowy w Głębowicach


W ramach wstępu chciałabym polecić zdjęcie z 1910 roku... dolny-slask.org.pl - pałac, kaplica, oranżeria - tak prezentowały niewiele ponad 100 lat temu, a dzisiaj? Dzisiaj w pałacu stropy praktycznie nie istnieją, w kaplicy zastałam rozbite płyty nagrobne, natomiast oranżeria jest totalną ruiną.

Kolejne zdjęcie - tym razem rok 1976... dolny-slask.org.pl - pozwolę sobie tym razem nie cytować własnych refleksji, chwilami bowiem brakuje "odpowiednich" słów. 
W roku 1824 Trzcinicę Wielką i Głębowice zakupił radca królewski hrabia Carl Pourtales. W rękach rodziny Pourtales obie miejscowości pozostawały do czasów II wojny światowej. Po 1824 r. powstał klasycystyczny pałac w Głębowicach o powierzchni ok. 2,5 tys. m2. Rozplanowany na rzucie podkowy, z owalnym salonem, trzytraktowy, trzykondygnacjowy o elewacjach ozdobionych festonami i płaskorzeźbami. W skład zespołu wchodził też park o powierzchni 38,5 ha oraz dwa stawy o powierzchni 8 ha. Po wojnie obiekt użytkowany przez PGR. Obecnie w ruinie.Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

10 komentarzy:

 1. Ale piękne :) chciałabym tam być
  Zapraszam do mnie http://hopeinmusichim.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile tylko jest taka możliwość polecam wybrać się osobiście, warto zobaczyć na własne oczy :) Pozdrawiam :)))

   Usuń
 2. Kolejne bardzo ciekawe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kompletna ruina - niczym pałac w Studzieńcu. Kwestia czasu kiedy wszystko runie ... Kaplica trzyma się o wiele lepiej. Bardzo klimatyczna i wymowna 1 i 4 fota. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miejsce osobiście kojarzy mi się z pałacem w Starej Rudnej, pałac rzeczywiście chyba nie do uratowania, warto na pewno powalczyć o kaplicę... Dziękuję, również pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)... moje również, pozdrawiam :)

   Usuń
 5. upiorne klimaty...ciekawe jak wyglądał w czasach świetności.. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym adresem http://dolny-slask.org.pl/3779802,foto.html?idEntity=547650 można zobaczyć pałac, kaplicę, oranżerię... pocztówka pochodzi z 1910 roku... Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.