sobota, 31 stycznia 2015

Kościół ewangelicki w Kuźniczysku


"W Kuźniczysku w centrum wsi znajduje się duży ewangelicki drewniany zapomniany kościół. Zbudowany został w 1709 r. całkowicie z modrzewia, jako drugi bliźniaczy do kościoła w Złotowie. 

W 1764 r. dobudowana została drewniana wieża kościoła z zegarami i trzema dzwonami, obecnie jest siedliskiem sowy płomykówki. Kościół otoczony jest ceglanym murem z XIX w., a wejście chroni zabytkowa drewniana brama z furtą. Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz, dziś nic nie pozostało, jedynie ogromny dąb z koroną o szerokości ponad 20 m."
źródło: http://mlyn.kuzniczysko.pl/izba
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

8 komentarzy:

 1. Piękny kościółek. Drewniana konstrukcja dodaje klimatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miejsce faktycznie szczególne, mam do niego ogromny sentyment :)

   Usuń
 2. gdzieś o nim czytałam..., świetne foty poczyniłaś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie :)... ten kościółek odwiedziłam dwukrotnie, wewnątrz jest niesamowity klimat, bardzo polubiłam to miejsce... generalnie mam dużą słabość do kościołów ewangelickich ;). Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. najbardziej mi żal właśnie takich drewnianych kościołów czy cerkwi...czas się z nimi obchodzi najokrutniej jeśli nikt o nie nie dba..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkańcy Kuźniczyska starają się, w ramach własnych możliwości, zabezpieczać i ratować to miejsce, na to potrzebne są konkretne środki finansowe których tak mała miejscowość nie jest w stanie wyłożyć...

   Usuń
 4. Rewelacja. Muszę się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.