piątek, 31 lipca 2015

Most kolejowy w Stanach


Konstrukcja licząca sobie 642 metry długości ze 100-metrowym – do dziś jednym z najdłuższych w Polsce - przęsłem nurtowym. Jednotorowy most kolejowy na rzece Odrze, odcinek nieczynnej obecnie linii kolejowej Wolsztyn-Żagań, w pobliżu miejscowości Stany (8 km na północ od Nowej Soli) powstał w 1907 roku.

Umiejscowiono go w pobliżu starej przeprawy promowej. Wykonawcą, imponującej do dziś, konstrukcji mostu była zielonogórska firma Beuchelt & Co (Fabrik für Brückenbau und Eisenkonstruktionen Beuchelt - Fabryka Mostów, Konstrukcji Stalowych i Wagonów Beuchelt) - jedna z najbardziej znanych wówczas firm niemieckich, zajmująca się m.in. budową konstrukcji mostowych na całym świecie. (...) Przęsła mostu zaprojektowano w formie kratownicy równoległej - co wówczas było już konstrukcją droższą (ze względów ekonomicznych stosowano już z powodzeniem kratownice paraboliczne). Na obu końcach mostu umieszczono na filarach po dwa zespoły ceglanych strażnic - blokhauzów w formie neogotyckich wież. Dwupiętrowe budynki umieszczone po obu stronach toru miały między sobą komunikacje naziemną (na wysokości toru) jak i podziemną. W kondygnacji przyziemnej mieściły się także, oprócz pomieszczeń bojowych, pomieszczenia socjalne i magazyny. Miały też własne ujęcia wody ze studni. Druga kondygnacja pełniła tylko funkcje bojowe. Komunikację między kondygnacjami zapewniała metalowa drabina.Środkowe przęsło mostu zostało wysadzone 3 lutego 1945 roku przez cofające się wojska niemieckie. Po wojnie most został odbudowany w 1955 roku. Wcześniej rozebrano część nadziemną blokhauzów po wschodniej stronie. Most funkcjonował do 1994 roku. Długość mostu wynosi 642 m. Długość przęsła nurtowego wynosi dokładnie 100,01 m.

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam mosty kolejowe ! Pozdrawiam i przy okazji zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście też mam foto-słabość do takich obiektów ;) Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń
 2. To ja się też dopisuję do wielbicieli mostów :) Stawiam na 1 i 4 foto !

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie wykorzystane rybie oko. HDR tu też pasuje :-) Świetne kadry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mosty to wdzięczny temat dla "ryby" właśnie :)

   Usuń
 4. Pięknie wykorzystane możliwości obiektywu. Pierwsze świetne. Powinno mieć tytuł SYMETRIA!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, są takie miejsca gdzie te kadry składają się same i most w Stanach jest najlepszym tego przykładem ;) Kiedyś na pewno tam wrócę :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.