czwartek, 6 sierpnia 2015

Polskie Betlejem w Krzeszowie


Pawilon na wodzie w Krzeszowie może być przykładem tego jak można i jak powinno się dbać i ratować zabytki. Bilet kosztuje 3 złote a zebrane w ten sposób pieniądze inwestuje się w renowację obiektu. Warto pojechać, warto zobaczyć, warto się dołożyć.  Polecam :) 

Położony jest w osadzie Betlejem na zboczach Anielskiej Góry, ok. 2 km na zachód od opactwa w Krzeszowie. Pierwotnie przy pawilonie znajdowała się samotnia. W XIX w. obok pojawiły się obiekty do obsługi ruchu turystycznego. Drewnianą budowlę wzniesiono ok. 1730 r. pośrodku stawu z wodami mineralnymi. Być może pierwotnie pełniła funkcję pawilonu kąpielowego, jednak bardziej prawdopodobne jest, że od razu była związana z kaplicą Groty Narodzenia Pańskiego. Pawilon wzniesiono na planie ośmioboku i nakryto ostrosłupowym dachem z latarnią. Dookoła biegnie drewniany ganek, połączony z brzegiem krytym mostem. Wnętrze zdobią malowidła wykonane ok. 1731–1733 przez Georga Wilhelma Neunhertza, a autorem ich programu jest prawdopodobnie opat Innocenty Fritsch. W dolnym rzędzie znajdują się sceny starotestamentowe związane z wodą. W środkowym przedstawiono króla Dawida i jego żołnierzy podczas zdobywania Jerozolimy i wojny z Filistynami. W pasie najwyższym w latarni umieszczono podobizny najmężniejszych wodzów Dawida. W ogólnym zarysie pawilon należy interpretować jako symbol Betlejem – miasta Dawida, nieopodal którego narodził się Syn Boży, a ze względu na kształt – także jako symbol królewskiego pałacu i baptysterium (związek z wodą). Tryumfujący król Dawid pojawia się jako zapowiedź Mesjasza i założonego przez Niego tryumfującego Kościoła.

Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

6 komentarzy:

 1. Tym razem i moje ulubione się załapało :) Przepięknie prezentuje się ta kapliczka w tej wodnej scenerii :) Warto było jechać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)... to również mój ulubiony kadr z tego miejsca ;) Warto jechać, tak więc polecam i zachęcam :)) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Tyle razy byłam w Krzeszowie i nigdy nie odwiedziłam tego miejsca, nawet nie wiedziałam o jego istnieniu! Kapliczka na wodzie - bajka!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem dlaczego ale jest rzeczywiście skromnie wypromowane a warto się przejechać bo robi kolosalne wrażenie mimo swojej niewielkie kubatury ;) Szczerze polecam :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.