piątek, 17 lipca 2015

Ludziom Ziemi


Jadąc z Jerzmanowej do Głogowa na niewielkim wzgórzu po prawej stronie drogi oczom ukazuje się niezwykła budowla, która wydaje się być ruiną przypominającą Stonehenge. Jest to pomnik "Ludziom Ziemi" znanego polskiego rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza. Warto go zobaczyć.

O rzeźbie tej tak mówi sam autor: W tym czasie (78) narodziła się też idea obiektu "Ludziom Ziemi". Inspiracją dla tej rzeźby stał się, podpatrzony na filmie, indiański sposób chowania zmarłych, gdzie ciało przestaje istnieć umieszczone na wyniesionej platformie. Najpierw zrealizowałem tę myśl w mniejszej skali z żeliwa i brązu (w zbiorach CR w Orońsku), a równocześnie powstawały elementy kamienne w Borowie skąd, dzięki wspaniałym przyjaciołom sztuki, przetransportowaliśmy 100 ton granitu do wsi Jerzmanowa k./ Głogowa w niezwykłe miejsce widokowe, gdzie obiekt zaistniał w 1985 roku.”

Wirtualna panorama którą wykonałam przy pomniku w 2013 roku :) 

12 komentarzy:

 1. Pierwsze robi niesamowite wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze zdjęcie jest... ach! Brak słów ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)... to tzw. mała planetka, też mam do nich słabość ;) Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 3. Ależ ekstra. Zdjęcia są świetne wszystkie a za pierwsze powinnaś dostać nagrodę !!! A samo miejsce na pewno pojadę obejrzeć. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie :) Miejsce mogę tylko polecić i jeśli będziesz miała taką możliwość to krótko przed zachodem słońca, w nocy rzeźba jest oświetlona, wygląda to magicznie. Nocą z tego miejsca doskonale widać Głogów tak więc na pewno warto :) Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 4. Pierwsze zdjęcie robi niesamowite wrażenie. Jak można uzyskać taki efekt? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) To tzw. mała planetka, aby ją uzyskać trzeba wykonać zdjęcie panoramiczne, proszę spojrzeć na link pod postem, składając panoramę można właśnie jednocześnie złożyć małą planetkę. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Jaka mała ta planetka :-) Świetna panorama sferyczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę taka fikuśna mi wyszła ;) Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.