środa, 25 maja 2016

Pałac w Międzylesiu


Przypadek zmotywował mnie do powrotu w miejsce które odwiedziłam po raz pierwszy blisko 3 lata temu. Takie obiekty zapadają w pamięci, pałac jest pięknie położony ale też w bardzo złym stanie. O ile podczas pierwszej wizyty można było jeszcze "powałęsać" się po strychu to aktualnie jest to praktycznie niemożliwe, strop (w tym belki) są w katastrofalnym stanie. 

Tradycyjnie już wyrwano prawie całą instalację a niektóre "rekwizyty" na które natknęłam się na "salonach", wskazują jednoznacznie, jacy zwiedzający goszczą tam najczęściej. Z informacji wywieszonej na jednej ze ścian pałacu wynika iż jest on wystawiony na sprzedaż. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby znalazł się nabywca który podjąłby się ratowania obiektu bowiem naprawdę warto zainwestować i warto ratować.

"Międzylesie to miejscowość położona na północnym-wschodzie gminy Niegosławice. Zespół folwarczny zlokalizowany jest w północno-zachodniej części wsi, przy bocznej dro­dze prowadzącej do Gościszowic. Według różnych źródeł, neoklasycystyczny pałac w Międzylesiu został wybudowany w la­tach 30. XIX wieku lub około 1870 roku, a rozbudowany pod koniec XIX wieku. Jednocześnie z modernizacją pałacu przekształcono dotychczasowy niewielki park w założenie parkowe o charakterze krajobrazowym. Budynki folwarku w większości pochodzą z 1846 roku. Po II wojnie światowej majątek Międzylesie przeszedł do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich, a następnie Urzędu Gminy w Niegosławicach. Obecnie pałac jest nieużytkowany i znajduje się w bardzo złym stanie zachowania."
źródło:  http://www.lwkz.pl/monument/show/id/501/letter/M
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska 

4 komentarze:

 1. Świetna fotorelacja. Bardzo ciekawe miejsce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie, miejsce jest genialne :) Mam nadzieję, że będę miała okazję tam jeszcze wrócić, pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Świetnie Psze Pani :) Ciekawe co zastaniesz, kiedy powrócisz tu kolejny raz ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki Psze Szanownego Pana :) Strach pomyśleć co będzie można tam zastać za kolejny rok lub dwa, pozostaje mieć nadzieję, że jednak ktoś... coś... Pozdrawiam :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.