środa, 25 maja 2016

Pałac w Międzylesiu


Przypadek zmotywował mnie do powrotu w miejsce które odwiedziłam po raz pierwszy blisko 3 lata temu. Takie obiekty zapadają w pamięci, pałac jest pięknie położony ale też w bardzo złym stanie. O ile podczas pierwszej wizyty można było jeszcze "powałęsać" się po strychu to aktualnie jest to praktycznie niemożliwe, strop (w tym belki) są w katastrofalnym stanie. 

Tradycyjnie już wyrwano prawie całą instalację a niektóre "rekwizyty" na które natknęłam się na "salonach", wskazują jednoznacznie, jacy zwiedzający goszczą tam najczęściej. Z informacji wywieszonej na jednej ze ścian pałacu wynika iż jest on wystawiony na sprzedaż. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby znalazł się nabywca który podjąłby się ratowania obiektu bowiem naprawdę warto zainwestować i warto ratować.

"Międzylesie to miejscowość położona na północnym-wschodzie gminy Niegosławice. Zespół folwarczny zlokalizowany jest w północno-zachodniej części wsi, przy bocznej dro­dze prowadzącej do Gościszowic. Według różnych źródeł, neoklasycystyczny pałac w Międzylesiu został wybudowany w la­tach 30. XIX wieku lub około 1870 roku, a rozbudowany pod koniec XIX wieku. Jednocześnie z modernizacją pałacu przekształcono dotychczasowy niewielki park w założenie parkowe o charakterze krajobrazowym. Budynki folwarku w większości pochodzą z 1846 roku. Po II wojnie światowej majątek Międzylesie przeszedł do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich, a następnie Urzędu Gminy w Niegosławicach. Obecnie pałac jest nieużytkowany i znajduje się w bardzo złym stanie zachowania."
źródło:  http://www.lwkz.pl/monument/show/id/501/letter/M
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska 

6 komentarzy:

 1. Świetna fotorelacja. Bardzo ciekawe miejsce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie, miejsce jest genialne :) Mam nadzieję, że będę miała okazję tam jeszcze wrócić, pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Świetnie Psze Pani :) Ciekawe co zastaniesz, kiedy powrócisz tu kolejny raz ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki Psze Szanownego Pana :) Strach pomyśleć co będzie można tam zastać za kolejny rok lub dwa, pozostaje mieć nadzieję, że jednak ktoś... coś... Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Stoję właśnie przed tym pałacem i aż żal patrzeć w jakim jest stanie. Totalna ruina, która niegdyś z pewnością wzbudzała zachwyt.
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wyobraźnia podpowiada, że musiał być piękny. Ciekawe czy nadal możliwe jest wejście na strych, chciałabym tam kiedyś jeszcze wrócić...

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.