wtorek, 6 października 2015

Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu


Okaleczeni. Anielica pozbawiona skrzydeł, rąk oraz głowy, On nie mniej "przetrącony", wciąż razem pomimo wszystko... od blisko 150 lat. Wnętrza pałacu, podobnie jak mauzoleum, potraktowano bardzo okrutnie, jedyne czym można było nacieszyć oczy to dwa piece w niemalże nienaruszonym stanie. Pogoda tego dnia idealnie wpasowała się w klimat tego miejsca, smutne niebo potęgowało przygnębiające odczucia.

"Mała wieś a jednak kryje się w niej wiele zabytków. Najcenniejszym istniejącym obiektem jest pałac z zabudową gospodarczą, parkiem oraz mauzoleum mieszczącym się naprzeciwko pałacu. Kilka lat temu został opuszczony i choć jest zabezpieczony, jednakże bez prawdziwego gospodarza i nieużytkowany popada w ruinę. Jest to pałac neoklasycystyczny, który został wybudowany w początkach XIX wieku. Fundatorem był Karol Krystian Lachmann, właściciel Olszyny Górnej i nestor kupców z Gryfowa Śląskiego. (...) 
Pośród parku znajduje się kaplica grobowa otoczona kamiennym murem do którego prowadzi aleja. Została ona wybudowana w stylu gotyckim dla Karla Roberta Lachmana, który zginął w bitwie pod Mars-la-Tour 16 sierpnia 1870 roku podczas trwającej wojny prusko-francuskiej w wieku 23 lat w stopniu porucznika. Był on ostatnim męskim potomkiem rodu Lachmanów. Grobowiec był obrazem smutku jaki przeniknął serca jego rodziców. Później kaplica stała się rodzinnym grobowcem. Wewnątrz znajduje się zniszczony piękny sarkofag z postacią młodego żołnierza w mundurze i anioła, który jest dziełem Rudolfa Siemeringa z Berlina. Znajduje się na nim napis: „SEI GETREU BIS IN DEN TOD SO WILL ICH DIR DIE KRONE DES EWIGEN LEBENSGEBEN.UNSERM GELIEBTEN EINZIGEN SOHN ROBERT LIEUT IM SCHLESWIG HOLST REGT 16 GEB 16. FEB 1847 GEFALLEN BEI MARS LA TOUR 16. AUG. 1870”. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. były odsłonięte płyty podłogowe, a wewnątrz znajdowały się pootwierane zdewastowane trumny.(...)"
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

8 komentarzy:

 1. Mocne wejście z opisem! Faktycznie pogoda nieźle zgrała się z klimatem tego miejsca - zdjęcia świetne! A sam pałac z zewnątrz wygląda jeszcze całkiem nieźle, a dach chyba nie dawno zmieniony? Jedynie ten "ogród" osobliwy ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Miejsce robi kolosalne wrażenie, zwłaszcza mauzoleum. Dach rzeczywiście był przekładany, byłam na strychu i jest sucho, wnętrza jednak bardzo zdewastowane, co do ogrodu to masz rację... chaszczing w pełnym tego słowa znaczeniu. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Czasami takie stare ruiny pałacyków i np. fabryk mają specyficzny urok. Podoba mi się zdjęcie piąte od góry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda i ten klimat TYCH miejsc powoduje, że wciąż i wciąż odwiedzam kolejne. Dziękuję za opinię, pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia...mauzoleum powaliło mnie na kolana...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci pięknie :) Od dłuższego czasu planowałam odwiedzić to mauzoleum, widziałam je wielokrotnie na zdjęciach ale stanąć tam... to jest COŚ. Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. piękne miejsce warte zwiedzenia szkoda ze takie cenne zabytki pozostają w takim stanie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mauzoleum robi kolosalne wrażenie i o ile w pałac być może jeszcze ktoś zainwestuje bowiem ktoś przymierzał się do jego kupna, to mauzoleum prawdopodobnie skazane jest na zagładę... naprawdę szkoda...

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.