piątek, 5 grudnia 2014

Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister


W sąsiedztwie nieistniejących już zabudowań do których prowadzi jeszcze zachowany most, usytuowane jest mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister.

W rodzinnym grobowcu spoczywają August Hoffmeister wraz małżonką - Gertrude Hoffemister (Reimer). Znaleźć tam możemy jeszcze przynajmniej dwa nazwiska, co do których pewności nie mam ale jedno z nich to prawdopodobnie Ernst Vogt, był on mężem córki (Margarete Vogt (Hoffmeister)) państwa Hoffemister, drugie... na tyle na ile udało mi się je rozczytać, to Paul lub Raul Schoelke i tutaj niestety nie znalazłam żadnych powiązań z rodziną Hoffmeister czy też Głogowem.
August Hoffmeister osiadł w Głogowie po roku 1874, urodzony 1 października 1842 w Wuppertal na terenie Niemiec, zmarł w Głogowie 1 grudnia 1926 roku. Właściciel głogowskiej przedwojennej fabryki pieców, płytek wykładzinowych i podłogowych oraz materiałów budowlanych. Wykonywał także roboty żelbetowe, terazoo, wyroby cementowe i podłogi celubitowe. Posiadał zakład przy obecnej ulicy Elektrycznej w Głogowie. W latach 1890-1905 przewodniczący Rady Miasta w Głogowie i członek Rady Powiatu; jednocześnie w latach 1898-1912 był członkiem niemieckiego Reichstagu.
Na stronach Głogowskiego Forum Historycznego znalazłam link do pokaźnej i imponującej galerii pieców kaflowych wyprodukowanych w fabryce A. Hoffmeistera, polecam zdunskieopowiesci.pl.
Gertrude Hoffmeister (Reimer), żona Augusta, urodzona 12 czerwca 1852 roku w Leipzig w Niemczech, zmarła w Głogowie w roku 1933.
Margarete Vogt (Hoffmeister), córka Augusta, żyła w latach 1876-1969, urodziła się w Głogowie, nie znalazłam natomiast miejsca jej pochówku, jej dane nie widnieją na żadnej z płyt mauzoleum. Spoczywa tu natomiast jej mąż Ernst Vogt żyjący w latach 1863-1935. Być może Margarete, po śmierci męża, wyemigrowała wraz z córką do Stanów Zjednoczonych bowiem aż tam zaprowadziły mnie dalsze losy tej rodziny...
źródło: Głogowskie Forum Historyczne, niederschlesien.infogeni.com

Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

Brak komentarzy:

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.