wtorek, 28 kwietnia 2015

Pałac w Szymanowie


12 kolumn w sali głównej w duecie z świetlikiem centralnie umieszczonym w suficie tworzyły podobno zegar słoneczny, niestety brakuje mechanizmu, który umocowany był tuż pod świetlikiem. Aktualnie pałac jest własnością prywatną i w ramach możliwości został zabezpieczony, dzięki czemu jest w nie najgorszej kondycji. W pomieszczeniach gospodarczych sąsiadujących z pałacem wykonałam kilka mało pałacowych kadrów jednak... nie sposób było przejść obojętnie.

"Pierwotna budowla wzniesiona pośród założeń gospodarczych początkowo pełniła funkcje myśliwskiego dworku, a z czasem także letniej rezydencji. Walory rekreacyjne okolicy docenił Erwin von Seherr-Thoss z którego inicjatywy (ok. 1880 r.) przebudowano stary, dość archaicznej konstrukcji budynek na pałac w stylu klasycystycznym. W tym też czasie uporządkowano otoczenie tworząc nieregularne założenie parkowo – ogrodowe. 
Obiekt charakteryzuje się dość zwartą, choć zróżnicowaną bryłą główną, ujętą addycyjnie niższymi przybudówkami. Charakterystycznym wyróżnikiem będącym cytatem z willi włoskich jest dość mocno wyładowany na fasadzie kolumnowy portyk w którego tympanonie umieszczono żeliwną płytę z herbem rodziny von Seherr-Thoss. W elewacji ogrodowej wypracowano częściowo wysuniętą oś w formie płytkiego ryzalitu, przed którym nadbudowano mały taras.
Wnętrze stanowi najbardziej charakterystyczny element budowli – poprzez brak poziomych podziałów powstała centralna sala w kształcie dwukondygnacyjnej rotundy z wolnostojącymi kolumnami na plintach, o jońskich głowicach. Kolumny podtrzymują galerię z balustradą obiegającą salę na wysokości drugiej kondygnacji, tworząc obejście i łącznik z pomieszczeniami w bocznych dobudówkach. W ścianach narożnych, drugiej kondygnacji galerii wypracowano nisze, które naprzemiennie spełniają funkcję sześciu otworów komunikacyjnych i sześciu drzwi pozornych. Komunikacja w pałacu odbywa się poprzez symetrycznie konstruowane, dwie główne klatki schodowe ujmujące w narożach salę rotundową."
źródło: gdziebylec.pl
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta Kozłowska

5 komentarzy:

 1. bardzo oryginalne wnętrze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... i za każdym razem gdy zwiedzam kolejne TAKIE wnętrze, zastanawiam się i żałuję jednocześnie, że dziś już się tak nie buduje, pomysł z zegarem słonecznym... jak dla mnie rewelacja :)

   Usuń
  2. no niestety...dzisiaj w większości buduje się karykatury pałaców, bez gustu i wyczucia smaku..

   Usuń
 2. Przepiękny pałacyk. Tym razem wnętrza zrobiły na mnie wrażenie. Stawiam na pierwsze i trzecie foto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Skoro Tobie podobają się wnętrza to rzeczywiście trzeba uznać je za wyjątkowe :) Pozdrawiam :)))

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.