wtorek, 12 października 2021

Mauzoleum rodu von Magnis

Jedno z piękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku jakie udało mi się odwiedzić w ostatnich latach. Mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich to najbardziej zadbany i zabezpieczony obiekt na całym Śląsku. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o ogromnym wkładzie księdza proboszcza (ksiądz Stefan Łobodziński jest proboszczem na parafii św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich od sierpnia 2015 roku) dzięki staraniom którego m.in. udostępniono mauzoleum do zwiedzania. W tym miejscu polecam obserwowanie fanpage'a Mauzoleum rodu von Magnis bowiem dzieje się tam wiele dobrego i ciekawego wciąż i na bieżąco. 

Mauzoleum można zwiedzać w sezonie letnim we wtorki, czwartki i soboty w godzinach od 15 do 17. Co ważne, istnieje także możliwość zwiedzania grupowego w innym terminie. W tym celu organizator proszony jest o kontakt telefoniczny z panią Ewą Buczarską: 517-353-657. W sezonie zimowym zwiedzanie tylko po wcześniejszym uzgodnieniu. 

"Mauzoleum...perełka Ołdrzychowic. Zbudowane w 1889 roku, jego budowa trwała niespełna rok, z inicjatywy ówczesnego posiadacza Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabiego Antona Franza von Magnisa. Miały się w nim znaleźć grobowce wszystkich członków tego niemieckiego rodu arystokratycznego. Już 21 czerwca 1889 roku  Hermann Gleich, biskup Mallensis/ Mallus /, sufragan wrocławski, Wikariusz Generalny, dziekan katedry, doktor świętej teologii/ zmarł w 1900 roku /, konsekrował ołtarz i umieścił w nim relikwie świętych. Można było od tego czasu odprawiać nabożeństwa w mauzoleum. Jest myśl powstania tam muzeum - zarówno rodu von Magnis jak i historii kościoła i parafii oraz słynnego dziejopisarza Hrabstwa Kłodzkiego, proboszcza Ołdrzychowic ks. Josepha Koglera."

źródło: Mauzoleum rodu von Magnis w Ołdrzychowicach 
 


2 komentarze:

  1. Wspaniale zaprezentowałaś nam to miejsce. To prawdziwa perełka architektoniczna. Świetne zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) To konkretne miejsce to jedno z tych w których te zdjęcia robią się niemalże same, pogoda również bardzo sprzyjała. Mauzoleum robi ogromne wrażenie, szczerze polecam bo warto zobaczyć osobiście. Pozdrawiam :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.