wtorek, 14 września 2021

Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie


Kolejne bliskie mi miejsce które staram się w miarę możliwości odwiedzać regularnie. Kościół w Rapocinie ma odrobinę więcej szczęścia aniżeli ten we Wróblinie Głogowskim bowiem dzięki inicjatywie proboszcza głogowskiej kolegiaty (Ks. Rafał Zendran) teren wokół kościoła został wykarczowany i wysprzątany. Od kilku lat co roku odbywa się tam msza polowa, dzięki której byli mieszkańcy Rapocina mogą się spotkać i powspominać (Msza polowa w Rapocinie). Pod koniec zeszłego roku natomiast grupa studentów ASP z Krakowa podjęła się ratowania malowideł zdobiących ściany Kaplicy Góry Oliwnej (Uratowali XVIII-wieczne malowidła z ruin kaplicy w opuszczonej od ponad 30 lat wsi)

Po raz pierwszy kościół wzmiankowany był w 1297 roku (jako Rapozin), wraz z proboszczem Gottfridusem. Od 1307 r., aż do sekularyzacji (w 1810) Rapocin należał głogowskich klarysek. Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie był kościołem dla parafii liczącej w 1929 roku 1464 katolików (Rapocin liczył 222 katolików i 36 protestantów). Parafia obejmowała wówczas: Rapocin, Biechów, Bogumile, Grodziec Mały, Moszowice, Zabiele, Sobczyce i Ceber. W 1945 roku kościół spłonął. Odbudowany 1967-1968 służył parafianom do 1988. W wyniku skażenia środowiska przez Hutę Głogów od 1985 r. wieś wysiedlano.
Kościół św. Wawrzyńca jest budowlą jednonawową, z wieżą od zachodu i prostokątnym prezbiterium. Od północy przylega do korpusu zakrystia (z 1896 roku), od południa kaplica i kruchta. Prezbiterium i zakrystia kryte kolebką, nawa – stropem. W murach zachowane gotyckie okna, częściowo zaślepione cegłami, portale oraz blendy zdobiące od wnętrza ścian nawy, od zewnątrz – szczyty prezbiterium. W kościele znajdowały się ołtarze i ambona wykonane w 1901 roku przez głogowskiego rzeźbiarza Jäkela, organy firmy Schlag i synowie oraz dzwon z 1498 roku.
Cmentarz przykościelny otacza mur z XVI w., od pd-wsch. przylega do niego Kaplica Góry Oliwnej (z II poł. XVIII w.). Na stropie częściowo zachowane barokowe polichromie.
źródło: Wikipedia

Zdjęcia obejmują lata 2014-2020


2 komentarze:

  1. Żal serce ściska jakie perełki nam marnieją.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda a i tak ten konkretny obiekt ma odrobinę więcej szczęścia aniżeli większość z tych które udało mi się odwiedzić...

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ...
Moderowanie komentarzy jest włączone.